no-img
فایل فولدر

فایل شبیه سازی و مدل سازی ریاضی زنجیره تامین خدمات با رویکرد پویایی شناسی سیستم - فایل فولدر


فایل فولدر

ادامه مطلب

ZIP
فایل شبیه سازی و مدل سازی ریاضی زنجیره تامین خدمات با رویکرد پویایی شناسی سیستم
zip
۱۳۹۶-۱۲-۰۱
6.94MB

فایل شبیه سازی و مدل سازی ریاضی زنجیره تامین خدمات با رویکرد پویایی شناسی سیستم


Related image

شرح مختصر:

دانش پژوهان گرامی در این بخش پایان‌ نامه دوره دکتری در رشتهمدیریت سیستم­ها با عنوان شبیه­ سازی و مدل­سازی ریاضی زنجیره تامین خدمات مخابرات ایران با رویکرد پویایی ­شناسی سیستم آماده دانلود شده است.

چکیده:

امروزه با توجه به نگرش­های مختلفی که درخصوص حوزه ارزیابی عملکرد وجود دارد، این فرآیند را می­توان در حوزه زنجیره تامین نیز مورد استفاده قرار داد. عملکرد مناسب زنجیره تامین نقش کلیدی در موفقیت یک سازمان و دستیابی پایدار به اهداف و به ویژه سودآوری آن دارد. در این تحقیق در راستای محقق‌‌ شدن هدف اصلی تحقیق یعنی ارزیابی زنجیره تأمین خدمات شرکت مخابرات ایران به شبیه­سازی و مدلسازی این زنجیره در بخش­های تلفن ثابت، دیتا، تلفن همراه و هلدینگ مخابرات ایران پرداخته شده است. بدین منظور در این تحقیق، از یک روش ترکیبی شبیه­سازی پویایی­شناسی سیستم و مدلسازی ریاضی سیستم های پویا استفاده شده است که می­توان گفت از نوآوری­های این رساله است. همچنین این پژوهش از محدود تحقیقاتی است که در زنجیره تامین خدمات انجام شده است و یک ارزیابی جامع با استفاده از شاخص­های چهارگانه مالی، زمان، ظرفیت و کیفیت انجام شده است. در این پژوهش در مرحله نخست با استفاده از رویکرد پویایی­شناسی سیستم شاخص­های ارزیابی سیستم شبیه­سازی شده­اند و سپس با استفاده از نتایج شبیه­سازی، به طراحی مدل سیستمی زنجیره و تعیین هویت آن با استفاده از مفهوم مدلسازی سیستم­های پویا پرداخته شده است. نتیجه نهایی پژوهش نشان می­دهد که در بخش­های تلفن ثابت و دیتا سیستم پایدار، در بخش تلفن همراه سیستم ناپایدار و در مجموع هلدینگ مخابرات ایران ناپایدار است. جهت بهبود عملکرد سیستم سناریوهای افزایش سرمایه­گذاری در خدمات ارزش افزوده تلفن همراه، سرمایه­گذاری بیشتر در تامین منابع دیتا، افزایش بهره­وری ظرفیت تلفن ثابت و در نهایت یک سناریوی ترکیبی در بخش­های زیرمجموعه هلدینگ پیشنهاد شده است و پایداری سیستم در هر بخش و تاثیر بر هلدینگ با اجرای هر سیاست مورد بررسی قرار گرفته شده است.

واژه های کلیدی:

زنجیره تامین خدمات؛ ارزیابی عملکرد زنجیره تامین؛ پویایی شناسی سیستم؛ شبیه سازی؛ پایداری سیستم

فصل اول: کلیات تحقیق

۱-۱- مقدمه

در سال­های اخیر زنجیره تامین به موضوعی جذاب ای محققین و مدیران تبدیل و بر برنامه ­ریزی در این زنجیره تاکید شده است. زنجیره تامین، شبکه­ ای از واحدهایی است که برای تولید و تحویل کالا و خدمات از تامین ­کننده یا تامین ­کنندگان شروع شده و به مشتری یا مشتریان ختم می­شود (ربیعه، ۱۳۸۹، ۲). در جامعه اطلاعاتی امروز اهمیت زنجیره تامین ارتباطات چندین برابر نیز شده است. ارتباطات مخابراتی در قرن حاضر، زیربنای توسعه اقتصادی­، اجتماعی و فرهنگی تلقی می­شود. از همین­رو است که امروزه میزان توسعه ملی هر کشور را با معیار توسعه ارتباطات مخابراتی درآن کشور ارزش­یابی می­کنند­. هدف ارتباطات مخابراتی این است که در مناسب­ترین وضعیت اقتصادی­، مسافرت­های زاید را حذف کند­، مراجعات مردم را به سازمان­های دولتی تقلیل دهد و ضمن برقراری ارتباط همه جانبه موجب صرفه­ جویی در اوقات و هزینه­ های جامعه شود (پاشازاده، ۱۳۹۱، ۴۵). از سوی دیگر امروزه ضرورت و اهمیت استفاده از شبکه ­های علمی و تحقیقاتی جهانی برای بسیاری از دانش ­پژوهان در اکثر رشته­ ها­، قطعی و روشن است. آنچه کارایی و بهره­مندی از چنین شبکه­ هایی را به سرعت افزایش می­دهد، توانایی روز­افزون ارتباطات مخابراتی است که به یاری رایانه ­ها شتافته ­اند و آن­ها را به صورت ابزاری برای جستجو­، جمع آوری، دسته­بندی، تجزیه و تحلیل و انتقال حجم بالایی از اطلاعات درآورده است. در این راستا توجه به زنجیره تامین ارتباطات و ارزیابی عملکرد آن در هر کشور حائز اهمیت است. این پژوهش، در راستای اثربخشی بیشتر مدیریت زنجیره تامین از روش پویایی­شناسی سیستم به همراه مدل­سازی ریاضی سیستم­های پویا استفاده می­کند. به­ عبارت دیگر در این پژوهش علاوه بر استفاده از روش­ پویایی ­شناسی سیستم به منظور شبیه­ سازی مدل، از مدل­سازی ریاضی سیستم­های پویا نیز به منظور تعیین هویت سیستم و درک پایداری یا عدم پایداری سیستم بهره می­گیرد.

۲-۱- شرح و بیان مسأله پژوهشی

شاخص مالی بسیار مهمی که پس از خصوصی­سازی شرکت مخابرات ایران مطرح شده و توجه بسیاری از مدیران شرکت را به سمت خود جلب کرده است و شاید از مهمترین شاخص­های چالش برانگیز باشد که هم اکنون در شرکت مخابرات ایران مطرح است شاخص میانگین درآمد هر مشتری است (ماهنامه ارتباطات، ۱۳۹۲). مقایسه شاخص متوسط درآمد هر مشتری در شرکت مخابرات ایران با اپراتورهای مشابه منطقه، شرکت مخابرات ایران را در رتبه آخر منطقه قرار می­دهد. بررسی روند تغییرات درآمد هر مشتری در خدمات تلفن همراه و تلفن ثابت از سال ۱۳۸۴ تاکنون نیز این مسئله را تائید می­کند.

مسئله دیگری که شرکت مخابرات ایران با آن مواجه است افزایش بهای تمام ­شده خدمات ارائه شده به مشتریان می­باشد. این افزایش­، هم به دلیل افزایش قیمت خرید تجهیزات موردنیاز در بخشهای مختلف و هم به دلیل افزایش هزینه­های نصب و راه­اندازی آن تجهیزات می­باشد.

بنابراین شرکت مخابرات ایران با دو مسئله اساسی روبرو است:

۱- افزایش در بهای تمام شده نهاده­ها در بخش­های مختلف زنجیره تامین خدمات (سرمایه­گذاری در خدمات مختلف)

۲- عدم تناسب شاخص­های درآمد و درآمد هر مشتری در بخش­های مختلف زنجیره تامین خدمات در مقایسه با اپراتورهای مخابراتی منطقه.

۳-۱- اهمیت و ارزش تحقیق

امروزه با توجه به نگرش­های مختلفی که در خصوص کاربرد ارزیابی وجود دارد، این فرآیند را می­توان در حوزه زنجیره تأمین نیز مورد استفاده قرار داد. عملکرد مناسب زنجیره تأمین نقش کلیدی در موفقیت یک سازمان و دستیابی پایدار به اهداف و به ویژه سودآوری آن دارد. در این راستا استقرار یک سیستم ارزیابی عملکرد زنجیره تأمین در بهبود مستمر آن توصیه می­گردد. بسیاری از محققان بر این عقیده­اند که بهبود مستمر در سازمان تنها با تکیه بر ارزیابی می­باشد. ارزیابی به مثابه ابزاری است که شرکت برای خود فراهم می­سازد تا بدان وسیله بداند: آیا زنجیره تأمین آنها بهبود (ارتقاء) یافته یا تنزل پیدا کرده است (شکاری، ۱۳۸۵، ۹). محققان چند عنصر، مشخصه و ویژگی زنجیره تأمین را که به طور قابل توجهی احتمال رسیدن به اهداف عملکرد را افزایش می­دهند، شناخته­اند. بر همین اساس باید حداقل سه عنصر کیفیت، تحویل و هزینه را برای هر سیستم ارزیابی عملکرد زنجیره تأمین در نظر گرفت (شکاری، ۱۳۸۵، ۱۰). به منظور ارزیابی عملکرد زنجیره تأمین و فرآیندهای مرتبط با آن لازم است تا اطلاعات عملکرد به طور دقیق قابل دستیابی باشد. جمع­آوری و تقسیم این اطلاعات در مراحل زنجیره تأمین یکی از مهمترین وظایفی است که در مدیریت زنجیره تأمین با آن مواجه هستیم. در هر حال پس از ایجاد و توسعه زنجیره تأمین، تصمیم­گیری­ها باید بر پایه اطلاعات عملکردی دقیق انجام شود و تقسیم­بندی مورد نیاز این­گونه اطلاعات به وسیله اعضای کلیدی زنجیره تأمین صورت پذیرد(راجات[۱]، ۲۰۰۷، ۲۳). با توجه به اهمیت ارتباطات در جامعه اطلاعاتی امروز، اهمیت ارزیابی عملکرد زنجیره تامین آن نیز چندین برابر نیز شده است. ارتباطات مخابراتی در قرن حاضر، زیربنای توسعه اقتصادی­، اجتماعی و فرهنگی تلقی می­شود. از همین­رو است که امروزه میزان توسعه ملی هر کشور را با معیار توسعه ارتباطات مخابراتی درآن کشور ارزش­یابی می­کنند. در این راستا توجه به زنجیره تامین ارتباطات و ارزیابی آن در هر کشور حائز اهمیت است.

 راهنمای خرید و دانلود فایل

برای پرداخت از کلیه کارتهای عضو شتاب میتوانید استفاده نمائید.

بعد از پرداخت آنلاین لینک دانلود فعال و نمایش داده میشود ، همچنین یک نسخه از فایل همان لحظه به ایمیل شما ارسال میگردد. در صورت بروز هر مشکلی،میتوانید از طریق تماس با ما پیغام بگذارید و یا در تلگرام با ما در تماس باشید.

 

۱۲,۵۰۰ تومان – خرید


دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید