مقاله رشته حقوق با موضوع قتل ناشی از اشتباه

مقاله رشته حقوق با موضوع قتل ناشی از اشتباه
نوع فایل
WORD
حجم فایل
نویسنده
دسته بندی
4,000 تومان

توضیحات فایل

مقاله رشته حقوق با موضوع قتل ناشی از اشتباه

دانش پژوهان گرامی و دانشجویان ارجمند در این قسمت فایل مقاله رشته حقوق با موضوع قتل ناشی از اشتباه در قالب word در ۱۶ صفحه آماده دانلود شده است. در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده مینمایید.در صورت تمایل می توانید این محصول را از فروشگاه خریداری و دانلود نمایید.

Image result for ‫پایان نامه قتل ناشی از اشتباه‬‎

مقاله رشته حقوق با موضوع قتل ناشی از اشتباه

جرایم علیه اشخاص از جمله مباحث مهم حقوق کیفری اختصاصی می‌باشد که به دو بخش جرایم علیه تمامیّت جسمانی و جرایم علیه شخصیّت معنوی تقسیم می‌شود. در این بین جرایم علیه تمامیّت جسمانی (مثل قتل، قطع عضو، جرح، ضرب، سقط جنین) نسبت به جرایم علیه شخصیّت معنوی (مثل توهین، افترا، قذف، نشراکاذیب) از اهمیت بیشتری برخوردار است. در بین جرایم علیه تمامیت جسمانی، جرم قتل نیز از همه مهمتر است چرا که بنا به تعریف، قتل عبارت است از سلب حیات از انسان زنده و به این ترتیب جرم قتل، با ارزش‌ترین موهبت الهی به انسان را که همان جسم و جان او باشد، از وی می‌گیرد.

بنابراین در همه‌ نظامهای حقوقی دنیا جرم قتل از اهمیت قابل ملاحظه‌ای برخوردار می‌باشد. جرم قتل دارای حالتهای ارتکابی مختلفی است که از جمله‌ آنها <قتل ناشی از اشتباه در هدف> و <قتل ناشی از اشتباه درهویّت> می‌باشند که همواره حقوقدانان و حتی فقها نیز در مورد ارکان، عناصر، شرایط و مجازات این دو نوع قتل اختلاف نظر داشته‌اند.

گفتار اول: کشتن ناشی از اشتباه در هدف‌

الف: تعریف‌ کشتن ناشی از اشتباه در هدف بدین گونه مطرح می‌شود که کسی

قصد ارتکاب کشتن شخص معینی را دارد و عملیات اجرایی جرم را هم شروع

کرده، ولی بنا به علتی دچار اشتباه می‌شود و در نتیجه شخص دیگری را به قتل

می‌رساند. مثلاً کسی از روی دشمنی که با شخص الف دارد، قصد کشتن وی را

می‌کند و با تهیه‌ سلاح، در مسیر عبور وی کمین می‌گیرد تا او را هدف گلوله …………………………

مطالعه بیشتر