تحقیق در مورد گسل های زمین لرزه ای ایران

تحقیق در مورد گسل های زمین لرزه ای ایران
نوع فایل
word
حجم فایل
نویسنده
دسته بندی
5,000 تومان

شرح مختصر:

تحقیق در مورد گسل های زمین لرزه ای ایران

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل تحقیق در مورد گسل های زمین لرزه ای ایران میباشد که با فرمت ورد – قابل ویرایش برای شما عزیزان آماده دانلود قرار گرفته است. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید. پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد که به مدت یک هفته در ایمیل شما فعال خواهد ماند. پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید. در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

Image result for ‫گسل ایران‬‎

مقدمه تحقیق در مورد گسل های زمین لرزه ای ایران

با مرورى بر تاریخچه لرزه‌خیزى ایران دیده مى‌شود که کشور ایران یکى از نواحى لرزه‌خیز دنیا است. در بخش بیشتر ایران، لرزه‌ خیزى در ارتباط مستقیم با تجدید فعالیت گسل‌هاست و بیشترین تکاپو‌هاى لرزه‌خیزى در امتداد گسل‌هاى فعال روى داده است. به گفته دیگر، بسیارى از زون‌هاى داراى گسل‌هاى عمده و همبرى‌هاى زمین‌ ساختى غیر عادى، داراى نا‌آرامى‌هاى لرزه‌اى بوده و زمین‎لرزه‎هایى را به وجود می‎آورند. گفتنى است حرکات لغزشى در امتداد گسل‌ها، ممکن است از نوع خزش آرام و بدون زمین‌لرزه باشد.

گسل زمین‌ لرزه‌اى، نوعى شکستگى زمین است که در اثر زمین ‎لرز‌ه کم ژرفا تولید شده باشد و به طور کلى با تجدید حرکت دوباره گسل‌هاى پیشین همراه هستند. این گونه گسل‌ها مى‌توانند درباره سازو کار رها سازى انرژى لرزه‌اى در طى زمین‌ لرزه و نیز تنش‌هاى ناحیه اطلاعات لازم را بدهند.

بیشتر گسل‌هاى زمین‌ لرزه‌اى شناخته شده ایران، طولى بیش از ۴۰ کیلومتر د‌ارند و همه آنها با زلزله‌هاى مخرب با بزرگى بیشتر از ۷ ، همراه‌اند. در تمام حالت‎ها، جهت گسل‌هاى زمین‌ لرزه‌اى ایران گویاى جهت فشارى در راستاى NNE – SSW است که با جهت حرکت شمال خاورى صفحه عربستان هماهنگى دارد.

دسته‌بندى گسل‌هاى ایران

گسل‌هاى ایران را مى‌توان بر اساس زمان پیدایش، زمان آخرین حرکت و پراکندگى جغرافیایى دسته‌بندى کرد. در نقشه لرزه‎ زمین ‎ساخت ایران (بربریان، ۱۹۷۶) گسل‌هاى ایران به سه دسته عمده زیر تقسیم شده‌اند:

۱- گسل‌هاى زمین‌لرزه‌اى جوان: که در طى رویدادهاى زمین‌لرزه‌اى و مخرب زمان حال به وجود آمده‌اند و یا دوباره فعال شده ‎اند مانند گسل ایپک، گسل دشت بیاض و ۰۰۰ .

۲- گسل‌هاى کواترنرى: گسل‌هایى هستند که در دو میلیون سال گذشته حرکت داشته‌ اند (مانندگسل کلمرد) ولى به ظاهر زمین‌لرزه تاریخى و ثبت شده ندارند.

۳- گسل‌هاى پیش از کواترنرى، این گسل‌ها سنى بیش از دو میلیون سال دارند ولى بهاحتمال از زمان جنبش‎هاى آلپ پایانى تاکنون حرکتى نداشته‌اند.

مطالعه بیشتر