جزوه درس سیره سیاسی پیامبر (ص) و امامان معصوم

جزوه درس سیره سیاسی پیامبر (ص) و امامان معصوم
نوع فایل
pdf
حجم فایل
1mb
نویسنده
دسته بندی
6,600 تومان

توضیحات فایل:

جزوه درس سیره سیاسی پیامبر (ص) و امامان معصوم

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل جامع ترین جزوه درس سیره سیاسی پیامبر (ص) و امامان معصوم می باشد که با فرمت pdf در ۶۵ صفحه بصورت تایپ شده تهیه و تدوین گردیده است. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید. پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد. پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید. در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

دانلود جزوه درس سیره سیاسی پیامبر (ص) و امامان معصوم

درآمدی بر سیرۀ سیاسی پیامبر اسلام
الف) تعریف مفاهیم
مفهوم سیره
راه رفتن. سیره بر » نوع « سیره در زبان عربی از ماده سیر است. سیر یعنی حرکت، رفتن، راه رفتن. سیره یعنی وزن فعله است و فعله در زبان عربی دلالت می کند بر نوع. مثلا جلسه یعنی سبک و نوع نشستن. سیر یعنی رفتن، رفتار. ولی سیره یعنی نوع و سبک رفتار. سیره در لغت به معنای سبک و طریقه و روش است. و سیره پیامبر یعنی سبک پیغمبر، متودی که پیغمبر در عمل و در روش برای مقاصد خودش به کار می برد. بحث ما در مقاصد پیغمبر نیست. بحث ما در سبک پیغمبر است، در روشی که پیغمبر به کار می برد برای هدف و مقصود خودش. مثلا پیغمبر تبلیغ میکرد. روش تبلیغی پیغمبر چه سبکی بود؟ پیغمبر در همان حال که مبلغ بود و اسلام را تبلیغ می کرد یک رهبر سیاسی بود برای جامعه خودش از وقتی که آمد به مدینه، جامعه تشکیل داد، حکومت تشکیل داد، خودش رهبر جامعه بود.

سبک و متود رهبری و مدیریت پیغمبر در جامعه چه متودی بود؟ پیغمبر در همان حال قاضی بود و میان مردم قضاوت می کرد. سبک قضاوتش چه سبکی بود؟ مثلا رهبرهای اجتماعی و سیاسی، بعضی اساسا سبکشان یعنی آنچه که بدان اعتماد دارند فقط زور است، یعنی جز زور به چیز دیگری ایمان و اعتماد ندارند. یعنی غیر زور هر چه هست بریز دور، سیاستی که الان آمریکائیها در دنیا عمل می کنند که معتقدند مشکلات را فقط و فقط با زور می شود حل کرد، غیر زور را رها کن. بعضی دیگر در سیاست و در اداره امور بیش از هر چیزی به نیرنگ و فریب اعتماد دارند…

مطالعه بیشتر