دانلود جامع ترین جزوه حقوق اراضی و املاک ویرایش جدید

دانلود جامع ترین جزوه حقوق اراضی و املاک ویرایش جدید
نوع فایل
pdf
حجم فایل
1mb
نویسنده
دسته بندی
80,000 تومان 6,500 تومان٪92 تخفیف

توضیحات فایل:

دانلود جامع ترین جزوه حقوق اراضی و املاک ویرایش جدید

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل جامع ترین جزوه حقوق اراضی و املاک ویرایش جدید می باشد که با فرمت pdf اسلایدوار تهیه و تدوین گردیده است. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید. پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد. پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید. در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

بخشی از متن جامع ترین جزوه حقوق اراضی و املاک ویرایش جدید:

مقدمه:

در اصل ۴۵ قانون اساسی، اراضی طبیعی در زمرۀ انفال و ثروت های عمومی قرار گرفته که تصدی آن ها با حکومت انفال و ثروت های عمومی از قبیل زمین های موات یا رها شده، معادن، دریاها اسلامی است.

در این اصل می خوانیم دریاچه ها، رودخانه ها و سایر آب های عمومی، کوه ها، دره ها، جنگل ها، نیزارها، بیشه های طبیعی، مراتعی که حریم نیست، ارث بدون وارث، و اموال مجهول المالک و اموال عمومی که از غاصبین مسترد می شود، در اختیار حکومت اسلامی است تا بر طبق مصالح عامه نسبت به آن ها عمل نماید. تفصیل و ترتیب استفاده از هر یک را قانون معین می کند.
از این اموال تحت عنوان ثروت عمومی یاد شده است. بدین جهت که این اموال موهبت طبیعی برای جامعه بوده و حکومت به نمایندگی این اموال را مدیریت کرده و نفع آن را برای عموم جامعه در نظر م یگیرد.
در فقه انفال اموالی هستند که در اختیار پیامبر و امامان هستند. امروزه بر پایه دیدگاه ولایت فقیه که به نمایندگی از اهل بیت حکومت اسلامی را اداره م ینماید این اموال در اختیار حکومت اسلامی به نمایندگی ولی فقیه قرار گرفته و اصل ۴۵ قانون اساسی بر همین دیدگاه استوار است.
اراضی عمومی
اراضی منابع طبیعی.
اراضی موات.
اراضی آبی

اراضی منابع طبیعی

– منابع طبیعی، منابع خدادادی است که انسان در ایجاد آن نقش آفرینی نکرده است. این مواهب به دو صورت منابع تجدید شونده شامل گیاهان، جانوران و آب و منابع غیرقابل تجدید شامل ذخایر معدنی، طبقه بندی میشوند.
– از منظر حقوقی، تنها، اراضی دارای گیاهان خودرو، منابع طبیعی قلمداد شده است. بدین معنی که انسان در ایجاد آن دخالتی نداشته باشد. اما سایر منابع با نام خاص خود تحت تصدی سایر سازمان ها قوانین خاص خود را یافته اند؛ مانند معادن تحت تصدی وزارت صنعت، معدن و تجارت و آب ها تحت نمایندگی وزارت نیرو.

مطالعه بیشتر