تحقیق درباره چگونگی رسیدگی به دعاوی نهادهای دولتی علیه یکدیگر

تحقیق درباره چگونگی رسیدگی به دعاوی نهادهای دولتی علیه یکدیگر
نوع فایل
word
حجم فایل
نویسنده
دسته بندی
5,000 تومان

توضیحات فایل:

تحقیق درباره چگونگی رسیدگی به دعاوی نهادهای دولتی علیه یکدیگر

در این بخش تحقیق چگونگی رسیدگی به دعاوی نهادهای دولتی علیه یکدیگر در ۱۳۹ صفحه با فرمت ورد و قابل ویرایش آماده دانلود برای استفاده دانش پژوهان گرامی قرار داده ایم در زیر قسمت هایی از متن  را مشاهده مینمایید.در صورت تمایل میتوانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری نمایید

شرح مختصر تحقیق درباره چگونگی رسیدگی به دعاوی نهادهای دولتی علیه یکدیگر

در این بخش ما به شناسایی قوه مجریه و دستگاههای اجرایی می پردازیم

چرا که موضوع ما در رابطه با حل اختلافاتی است که طرفین اختلاف را دستگاههای اجرایی تشکیل می دهند در نتیجه این موضوع که دستگاههای اجرایی به چه دستگاههایی اطلاق می شود برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است

و برای شناسایی بهتر این دستگاهها به شناخت قوه مجریه نیازمندیم ، چون در واقع دستگاههای اجرایی زیر مجموعۀ قوه مجریه محسوب می شوند بنابراین ما در فصل اول این بخش به بررسی این مفاهیم می پردازیم اما در فصل دوم ما شخصیت حقوقی دستگاههای اجرایی را قبل از آن عناصر تشکیل دهنده شخصیت حقوقی و جایگاه دولت را در میان سایر اقسام اشخاص حقوقی مورد بررسی قرار می دهیم.

فصل اول : مفاهیم

در این فصل ابتدا ما به بررسی قوه مجریه می پردازیم تا ابهاماتی را که در خصوص این اصطلاح وجود دارد تا حدی روشن نموده و بعد از آن به بررسی مفهوم دستگاه اجرایی و تعاریفی که از آن در قوانین مختلف ارائه شده و اقسام دستگاههای اجرایی می پردازیم . و در آخر این فصل به مفهوم اختلاف و اقسام آن خواهیم پرداخت .

مبحث اول : شناسایی قوه مجریه و دستگاه اجرایی و اقسام آن  

گفتار اول : مفهوم قوه مجریه و دستگاه اجرایی

الف ) مفهوم قوه مجریه

اصطلاح مجریه به کلیه افراد و دستگاهها و سازمانهایی اطلاق می شود که عملشان جنبه اجرایی دارد . در واقع به کلیه متصدیان دستگاههایی که کار ویژه آنها جنبه اجرایی دارد:

۱ – در آثار فلاسفه و علمای حقوق هم قوه مجریه همین مفهوم را دارد .

۲- قاضی ، ابوالفضل ، بایسته های حقوق اساسی ، چاپ هفتم ، نشر میزان ، ۱۳۸۳ ، ص ۲۳۲

مطالعه بیشتر