کتاب مقدمات راهنمایی و مشاوره وکیلیان،کرباسی (جزوه و نمونه سوالات)

کتاب مقدمات راهنمایی و مشاوره وکیلیان،کرباسی (جزوه و نمونه سوالات)
نوع فایل
pdf+ppt
حجم فایل
نویسنده
دسته بندی
5,900 تومان

توضیحات فایل:

کتاب مقدمات راهنمایی و مشاوره وکیلیان،کرباسی (جزوه و نمونه سوالات)

دانشجویان و کاربران گرامی ،محتوای این فایل شامل جزوات دستنویس و خلاصه کتاب مقدمات راهنمایی و مشاوره تالیف منوچهر وکیلیان، منیژه کرباسی منبع رشته روانشناسی و علوم تربیتی پیام نور با فرمت pdf و ppt می باشد که در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

جزوه و خلاصه کتاب مقدمات راهنمایی و مشاوره تالیف منوچهر وکیلیان، منیژه کرباسی منبع رشته روانشناسی و علوم تربیتی پیام نور

بخشی از متن پاورپوینت فصل دوم  :تاریچه راهنمایی

میتوان گفت راهنمایی به مفهوم عام از ابتدای خلقت ادمی با او همراه بوده است .

پیدایش مراکز راهنمایی و شغلی :در روزگار کهن به سبب سادگی روابط اجتماعی فرزندان ضمن بازی و از راه تقلید و کمک به پداران خود شغل و حرفه انان را یاد میگرفتند و در بزرگسالی به ان میپرداختند .شغل وحرفه  افراد برحسب طبقه اجتماعی بود و به ندرت امکان داشت فردی بتواند از طبقه خود به طبقه بالاتر ترقی کند .به تدریج جامع بشری به سوی تمدن به پیش رفت و صنعت ترقی کرد ونیاز به راهنمایی کودکان وجوانان احساس شد به همین دلیل مراکز راهنمایی شغلی به وجود امد .

راهنمایی به مفهوم خاص :اولین با با موضوع راهنماییی شغلی و در حوزه ادبیات انتخاب شغل ظاهرشد.پیش از انقلاب کبیر فرانسه مسله انخاب شغل به طبقه اجتماعی افراد وابسته بود و وضع مادی انان نیز نقش بسزایی در این زمینه ایفا میکرد . اما با مطرح شدن اصل مساوات و برخورداری مساوی مردم از مزایای اجتماعی رسیدن به مشاغل خاص با شرایط مساوی برای همگان امکان پذیر گردید .
راهنمایی به صورت یک برنامه تخصصی از اوایل قرن بیستم در ایالات متحده و کشورهای اروپایی مطرح گردید و به تدریج دامنه وسیعتری پیدا کرد.در همین راستا درسال ۱۹۱۳در امریکا انجمن ملی هدایت حرفه ای به وجود امد که در پیشرفت مدارس ان کشور تاثیر بسیار زیادی داشت.

راهنمایی شغلی به روش عملی برای اولین بار توسط فرانک پارسونز در سال ۱۹۰۸ تحقق پیدا کرد وی توانست یک دفتر به منظور کاریابی جوانان در بوستون تاسیس کند اقدامات پارسونز که بر خودشناسی و انطباق منطقی بین خصوصیات فردی و نیازهای شغلی متکی بود .

مطالعه بیشتر