دانلود پاورپوینت درس آزمایشگاه ژنتیک مولکولی با عنوان pcr معکوس

دانلود پاورپوینت درس آزمایشگاه ژنتیک مولکولی با عنوان pcr معکوس
نوع فایل
ppt
حجم فایل
1mb
نویسنده
5,800 تومان

توضیحات فایل:

دانلود پاورپوینت درس آزمایشگاه ژنتیک مولکولی با عنوان pcr معکوس

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل دانلود پاورپوینت درس آزمایشگاه ژنتیک مولکولی با عنوان pcr معکوس می باشد که در قالب ppt در ۸ اسلاید تهیه و تدوین گردیده است. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید.پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد.پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید.در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

بخشی از متن پاورپوینت درس آزمایشگاه ژنتیک مولکولی با عنوان pcr معکوس:

محتوای اسلاید ۲

Pcr چیست؟

از PCR در زیست شناسی مولکولی برای تهیه نسخه های زیادی از بخش های کوچک دی ان ای یا یک ژن استفاده می شود. در موجودات زنده، مجموعه ای از چند آنزیم در فرآیند همانند سازی DNA نقش دارند. در این تکنیک ابتدا پرایمر از DNA موردنظر، طراحی می شود و بعدا با استفاده ازPCR ، هدف را تکثیر کرده و توسط الکتروفورز در مقابل یک کنترل می سنجند.

پرایمرها قطعات کوچک پلی نوکلئوتیدی هستند و در آزمایشگاه به گونه ای طراحی و سنتز شده اند که دارای سکانس نوکلئوتیدی مکمل با ناحیه َ۳ در یکی از رشته های DNAی مورد نظر هستند. چون آنزیم DNA پلیمراز به قطعات پرایمر متصل می شود، در نتیجه فقط مولکول DNAی هدف، همانند سازی و تکثیر می گردد. از آنجائیکه DNA دو رشته ای است، دو نوع پرایمر در PCR مورد نیاز است. پرایمرها دو عمل انجام می دهند؛ اول این که محل ژنی را که باید تکثیر شود مشخص می‌کنند و دوم این که اندازه قطعات تکثیر شونده را تعیین می کنند.

محتوای اسلاید ۶

کاربردهای مختلف انواع تکنیک‌های PCR

هر کدام از تکنیک‌های PCR که در بالا معرفی شد، در زمینه‌های مختلف پزشکی و زیست شناسی کاربردهای متعددی دارند. در زیر به برخی از این کاربردها اشاره می‌شود:

۱- شناسایی و شناخت ویژگی‌های عوامل عفونی یا پاتوژن‌ها

۲- تشخیص مستقیم میکروارگانیسم‌ها در نمونه‌های بیماران

۳- شناسایی میکروارگانیسم‌های رشد یافته در محیط کشت

۴- تشخیص مقاومت ضد میکروبی

۵- بررسی ارتباط‌های بین پاتوژن‌های مختلف

۶- انگشت نگاری ژنتیکی (Genetic fingerprinting) ؛ از این روش در آزمایشات پزشکی قانونی و آزمایش‌های تعیین ۷- ۷- والدین استفاده می‌شود. تشخیص جهش (بررسی بیماری‌های ژنتیکی)

۸- شناسایی جهش‌های ژنتیکی ( تشخیص بیماری‌های ژنتیکی)

۹- کلونینگ ژن

۱۰- تعیین توالی به وسیله PCR

مطالعه بیشتر