دانلود جامع ترین جزوه ارگونومی و مهندسی فاکتورهای انسانی

دانلود جامع ترین جزوه ارگونومی و مهندسی فاکتورهای انسانی
نوع فایل
pdf
حجم فایل
6mb
نویسنده
دسته بندی
5,800 تومان

توضیحات فایل:

دانلود جامع ترین جزوه ارگونومی و مهندسی فاکتورهای انسانی

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل دانلود جامع ترین جزوه ارگونومی و مهندسی فاکتورهای انسانی ویرایش جدید با فرمت pdf در ۱۲۵ صفحه می باشد. امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید.پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد.پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید.در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

فهرست فصول جزوه:

فصل اول

کاربرد انتروپومتری در طراحی ایستگاه های کار

فصل دوم

کار جسمانی و فشار گرمایی

فصل سوم

بلند کردن دستی بار Manual lifting

فصل چهارم

گزینش وضعیت بدن هنگام کار و طراحی ابزار دستی

فصل پنجم

روشنایی و صدا در محیط کار

فصل ششم

طراحی اهرم های کنترل ،علائم بصری و نوبتهای کاری

فصل هفتم

شیوه های ارزیابی خطر بروز اختلالات اسکلتی عضلانی

بخشی از متن جزوه :

مقدمه

تعریف ارگونومی : ارگونومی از دو کلمه ی Ergo به معنی کار و Nomos به معنی قانون تشکیل شده است. ارگونومی را علم اصلاح و بهینه سازی محیط کار به گونه ای که با توانایی ها و محدودیت های بدن انسان متناسب باشد ، می دانند.
هدف علم ارگونومی : طراحی ایستگاه های کار ارتباط انسان ماشین بر اساس فیزیولوژی بدن انسان با رویکرد بیومکانیکی است.

شرایط محیط کار بر کارایی کارگر و رضایت شغلی او تاثیر می گذارد. بنابراین علم ارگونومی به عوامل محیطی مانند عوامل زیر توجه می کند :

۱ سروصدا و ارتعاشات محیط کار
۲ دما و رطوبت محیط کار
۳ چرخه های کاری و زمان بندی استراحت
۴ عوامل سازمانی

نکته ۱ : طراحی یک فرآیند بی پایان است . یعنی همیشه فرصت هایی برای بهبود بخشیدن به سیستم های موجود در جهت بهینه سازی و افزایش رضایت مندی کارگر مشتری وجود دارد.

اهمیت اقتصادی ارگونومی:

علم ارگونومی عاملی برای کاهش شیوع آسیبهای شغلی و در نتیجه کاهش میزان حق بیمه ی کارگران شده که خود موجب پایین آمدن هزینه ی تولید و قیمت قطعات خواهد شد.

بیماریهای CTD :

شایع ترین بیماری ناشی از کار بیماری آسیب های تجمعی یا CTD Cumulative trauma Disorder است که در اثر حرکات فیزیکی و تکرار فشارهای هر چند جزئی به عضلات ، تاندون ها و بقیه ی بافت نرم بدن وارد می شود.

مطالعه بیشتر