دانلود جامع ترین پرسشنامه سازگاری زناشویی اسپانیر word

دانلود جامع ترین پرسشنامه سازگاری زناشویی اسپانیر word
نوع فایل
pdf
حجم فایل
17kb
نویسنده
دسته بندی
5,800 تومان

توضیحات فایل:

دانلود جامع ترین پرسشنامه سازگاری زناشویی اسپانیر word

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل جامع ترین پرسشنامه سازگاری زناشویی اسپانیر می باشد که با فرمت word در ۵ صفحه تهیه و تدوین گردیده است .امید است که سودمند بود و مورد استفاده شما عزیزان واقع گردد. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید.پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد.پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید.در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

جامع ترین پرسشنامه سازگاری زناشویی اسپانیر (das) با تفسیر، روایی و پایایی، بررسی مولفه ها و خرده مقیاس ها، ۳۲ سوالی در قالب فایل ورد word و با فرمت docx

معرفی جامع ترین پرسشنامه سازگاری زناشویی اسپانیر (das) 

در این پژوش از مقیاس سازگاری دو عضوی گراهام اسپانیر(۱۹۷۶) ، برای جمع آوری اطلاعات مربوط به سازگاری زناشویی استفاده شد . این پرسش نامه قبل و بعد از اجرای آزمایش توسط زوج ها  تکمیل گردید.

این مقیاس یک ابزار ۳۲ سؤالی برای ارزیابی کیفیت رابطه ی زناشویی از نظر زن یا شوهر یا هر دو  نفری است که با هم زندگی می کنند . این ابزار برای دو هدف ساخته شده است . می توان با به دست آوردن کل نمرات، از این ابزار برای اندازه گیری رضایت کلی دریک رابطه صمیمانه استفاده کرد. تحلیل عاملی نشان می دهد که این مقیاس چهار بعد رابطه را می سنجد. این چهار بعد از این قرارند:رضایت دو نفری، همبستگی دو نفری، توافق دو نفری و ابراز محبت .

در پژوهش دیگری اسپانیر و تامپسون ( ۱۹۸۲، به نقل از حیرت:۱۳۸۸ ) آلفای کرونباخ ۰/۹۱ را برای کل مقیاس و در سطح خرده مقیاس‌ها برای توافق زوجین، رضایت زوجین، همبستگی زوجین و ابراز محبت، به ترتیب آلفا کرونباخ برابر با ۹۰/۰، ۹۴/۰، ۸۱/۰، ۷۱/۰ را گزارش کرده‌اند. نسخه‌ای از این مقیاس را، ثنایی، علاقه بند و هومن (۱۳۷۹) در ایران ترجمه و آماده‌ی اجرا نمودند. ملازاده و همکاران (۱۳۸۱) ضریب آلفای کرونباخ ۸۹/۰، حسن شاهی و همکاران (۱۳۸۲) ۹۲/۰، در پژوهش برازنده و همکاران (۱۳۸۵) ۹۶/۰، در بررسی ابوالقاسمی و کیامرثی (۱۳۸۵) ۹۲/۰و در پژوهش درویزه و کهکی (۱۳۸۷) ۹۴/۰ به دست آمد. همچنین در پژوهش ملازاده و همکاران (۱۳۸۱) روایی ۹۰/۰، و درویزه کهکی (۱۳۸۷) ۹۴/۰ گزارش شده است.

این پرسشنامه در چهار مولفه به ارزیابی خود می پردازد که عبارتند از:

  • رضایت دو نفری (میزان رضایت از جنبه های مختلف رابطه)
  • همبستگی دو نفری (میزان مشارکت در مناسبت های مشترک)
  • توافق دو نفری (میزان توافق طرفین در مسائل مربوط به رابطه زناشویی مثل امور مالی، تربیت بچه ها و …)
  • ابراز محبت

پرسشنامه سازگاری زناشویی اسپانیر دارای ۳۲ سوال است که هر سوال دارای جواب های متفاوتی دارد.

همچنین این پرسشنامه دارای روایی و اعتبار است.

مطالعه بیشتر