دانلود جزوه اندیشه اسلامی ۱ با فرمت word با قابلیت سرچ و جستجو

دانلود جزوه اندیشه اسلامی ۱ با فرمت word با قابلیت سرچ و جستجو
نوع فایل
word
حجم فایل
121kb
نویسنده
دسته بندی
5,800 تومان

توضیحات فایل:

دانلود جزوه اندیشه اسلامی ۱ با فرمت word با قابلیت سرچ و جستجو

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل کامل ترین دانلود جزوه اندیشه اسلامی ۱ با فرمت word با قابلیت سرچ و جستجو می باشد .امید است که سودمند بوده و مورد استفاده شما عزیزان واقع گردد. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید.پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد.پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید.در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

جزوه اندیشه اسلامی ۱ با فرمت word با قابلیت سرچ و جستجو

جهان بینى الهى و جهان بینى مادّى‏

آنچه در این مقاله از نظر خواننده محترم میگذرد، باید صرفاً مقدّمه‏اى بر جهان بینى الهى و جهان بینى مادّى تلقّى شود. بحث تفصیلى درباره این دو جهان بینى کتاب قطورى را در بر مى‏گیرد. ما سعى مى‏کنیم در این مقاله چهار چوب مسائلى را که این بحث در آن قرار مى‏گیرد مشخّص نماییم.

تعریف‏

پیش از آنکه درباره این دو جهان بینى به گفتگو پردازیم لازم است تعریفى از مفهوم «جهان بینى» به دست دهیم که اساساً جهان بینى یعنى چه؟بدیهى است که از واژه «دیدن» که در کلمه «جهان بینى» به کار رفته نباید به اشتباه بیفتیم و جهان بینى را با جهان احساسى یکى بگیریم.

جهان بینى، جهان شناسى است نه جهان احساسى و به مسأله معروف «شناخت» مربوط مى‏شود، لهذا از مختصّات انسان است و به نیروى اندیشه و تفکّر و قدرت ارزیابى انسان از مجموع هستى بستگى دارد، بر خلاف جهان احساسى که مشترک میان انسان و حیوان است.

بسیارى از حیوانات از نظر «جهان احساسى» از انسان پیشرفته‏ترند یا از آن نظر که از برخى حواس برخوردارند که انسان فاقد آنهاست و یا از آن نظر که در حواسّ مشترک با انسان بسى حسّاس ترند. احساس یک چیز غیر از شناخت اوست.

ممکن است چیزى را احساس کنیم و نشناسیم، همچنانکه ممکن است چیزى را بشناسیم بدون آنکه آن چیز را احساس کرده باشیم، بلکه آثار و نشانه‏هاى آن را احساس کرده باشیم.تفاوت انسان با سایر جانداران در همین جهت است که آنها جهان را فقط احساس مى‏کنند امّا انسان، علاوه بر احساس، جهان را مى‏شناسد و تفسیر مى‏کند یا لااقل مى‏تواند بشناسد و تفسیر نماید.

فهرست و عناوین جزوه اندیشه اسلامی ۱:

انواع جهان شناسى‏

انواع جهان بینى‏

جهان بینى علمى‏

جهان بینى فلسفى‏

جهان بینى مذهبى‏

تئورى الهى و تئورى مادّى‏

مفهوم آفرینش‏

خدا، واقعیت مطلق و مبدأ هستى‏

صفات خدا

یگانگى خدا

عدل بشرى و عدل الهى‏

عدل چیست؟

ایرادها و اشکالها

«عدل» از اصول دین‏

عدل و حکمت‏

شیطان

۲ حلّ مشکل‏

فلسفه اسلامى‏

راهها و مسلکها

۳ تبعیض‏ها

آیا نظام جهان، ذاتى جهان است؟

تفاوت نه تبعیض‏

راز تفاوتها

نظام عرضى‏

سنّت الهى‏

قانون چیست؟

استثناها

قضا و قدر و مسئله جبر

خلاصه

مطالعه بیشتر