دانلود تحقیق پاورپوینت بررسی و تحلیل کاروانسراها در ۵۴ اسلاید

دانلود تحقیق پاورپوینت بررسی و تحلیل کاروانسراها در ۵۴ اسلاید
نوع فایل
ppt
حجم فایل
19mb
نویسنده
دسته بندی
9,900 تومان

توضیحات فایل:

دانلود تحقیق پاورپوینت بررسی و تحلیل کاروانسراها در ۵۴ اسلاید

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل دانلود تحقیق پاورپوینت بررسی و تحلیل کاروانسراها در ۵۴ اسلاید قابل ویرایش تهیه و تدوین گردیده است .امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید.پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد.پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید.در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

فهرست تحقیق پاورپوینت بررسی و تحلیل کاروانسراها :

مقدمه

پیشینه ی اقامتگاه ها در ایران

تاریخچه ی کاروانسرا ها

کاروانسرا در دوره اسلامی

بررسی فرمی کاروانسرا ها

دسته‌بندی کاروان‌سرا ها

انواع کاروانسرا ها

کاروانسرا های درون شهری

کاروانسرا های برون شهری

کاروانسرا های کاملاً پوشیده منطقه کوهستانی.

کاروانسرا های سواحل دریای خزر

کاروانسرا های کرانه‌های پست خلیج فارس

کاروانسرا های حیاط دار مناطق مرکزی ایران

سیر تحول کاروانسرا های حیا ط دار مرکز ایران

کاروانسرا های مدور

کاروانسرا های چند ضلعی حیاط دار

کاروانسرای خان خوره

کاروانسرا های دوایوانی

کاروانسرا های با تالار ستون دار

کاروانسرا های چهارایوانی

کاروانسرا های با طرح متفرقه

کاروانسرای شاه عباسی

تقسیم بندی تاریخی کاروانسرا ها

نمونه هایی از کاروانسرا های ایران

بخشی از متن تحقیق پاورپوینت بررسی و تحلیل کاروانسراها :

مقدمه

کاروانسرا یا تیم ترکیبیست از کاروان (کاربان) به معنی گروهی مسافر که گروهی سفر می‌کنند؛ و سرای، به معنی خانه و مکان. هر دو واژه برگرفته از زبان پهلوی است.

ساده‌تر از همه چنین می‌توان گفت که کاروانسرا ساختمانی است که کاروان را در خود جای می‌دهد و بزرگ‌ترین نوع ساختمانهای اسلامی است. پلان آن معمولاً مربع یا مستطیل شکل است، با یک ورودی برجسته عظیم و بلند، معمولاً ساده و بدون نقش، با دیوارهایی که گاهی اوقات بادگیرهایی در انتهای آن تعبیه شده‌است. یک دالان با طاق قوسی که مابین ورودی و حیاط داخلی قرار گرفته‌است، فضای کافی را برای جا دادن حیوانات بارکش فراهم ساخته‌است. بر روی سکوی برآمده‌ای که در پیرامون این حیاط قرار گرفته‌است، طاقگان‌هایی واقع شده‌اند که نمای داخلی را مفصل بندی می‌کنند. در پشت آنها حجره‌های کوچکی برای منزل دادن مسافران ساخته شده‌است. در کاروانسراهای دو طبقه، از حجره‌های پایینی برای انبار کردن کالاها و از حجره‌های بالایی برای منزل دادن مسافران استفاده می‌شد.

پررونق‌ترین دوره احداث و مرمت کاروانسرا ها را می‌توان دوره صفویه دانست. در این دوران بود که شاه عباس یکم با توجه به تدبر خود، تصمیم به بازسازی و احیای جاده ابریشم نمود و یکی از الزامات این کار را احیای کاروانسراها می‌دانست. پژوهشگران همین موضوع را یکی از دلایل اشتهار بیشتر کاروانسراها به کاروانسرای شاه عباسی می‌دانند….

مطالعه بیشتر