دانلود پاورپوینت عناصر در معماری اسلامی در ۹۳ اسلاید قابل ویرایش

دانلود پاورپوینت عناصر در معماری اسلامی در ۹۳ اسلاید قابل ویرایش
نوع فایل
ppt
حجم فایل
6mb
نویسنده
دسته بندی
9,900 تومان

توضیحات فایل:

دانلود پاورپوینت عناصر در معماری اسلامی در ۹۳ اسلاید قابل ویرایش

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل جامع ترین تحقیق پاورپوینت با عنوان عناصر در معماری اسلامی می باشد که با فرمت ppt در ۹۳ اسلاید قابل ویرایش تهیه و تدوین گردیده است .امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید.پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد.پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید.در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

فهرست پاورپوینت عناصر در معماری اسلامی:

فصل ۱ : صحن و حیاط

فصل ۲ : ایوان

فصل ۳ : شبستان

فصل ۴ : رواق

فصل ۵ : حجره

فصل ۶: گنبد

فصل ۷: چهار صفه

فصل ۸: مناره

فصل ۹ : بادگیر

فصل ۱۰ : پله

فصل ۱۱ : سردابه

بخشی از متن پاورپوینت :

حیاط وصحن

به طور کلی استفاده از  حیاط مرکزی در بین النهرین به زمان اوروک  بر می گردد که به  عنوان یک  فرم کلی در احداث قصرها به کار می رفته است.  قصر مسلیم در کیش متعلق  به پادشاه سومری، یکی از قدیمی ترین نمونه های باقی مانده از حیاط مرکزی است. در قصرهای هخامنشیان نیز از حیاط مرکزی استفاده می شده است.

مساجد، مدارس و کاروانسراها نیزعمدتا دارای صحن یا حیاط مرکزی هستند. صحن، بنا را از سروصدا و فعالیت های روزمره وعادی جدا می کند، علاوه بر این وضوخانه و محل تطهیر مسلمانان در صحن مساجد و مدارس و استراحت و بارگیری و باربندی مسافران در حیاط کاروانسراها انجام می شد. راه دسترسی به شبستان ،راه پله ها، اتاق ها و…از صحن می گذشت و دارای دو یا چهار ایوان بود.

صحن در مساجد اسلامی

یکی از عناصر مهم معماری مساجد اسلامی، صحن و حیاط است که قبل از اسلام به دلایل گوناگون مورد استفاده بوده در فرهنگ اسلام به عنوان بیانی از احساس مسلمین نسبت به فضا معنا یافته و چه از نظر کاربردی و چه از دید سمبلیک به اوج خود می رسد. به دلیل پیروی از طرح و نقشه اولین مسجد جهان (مسجدالنبی) ، طرح مربع و یا مربع مستطیل دارد و فضایی آزاد و روحانی را برای  واردین به مسجد ایجاد می کند. در واقع شکل و فرم و عناصر تزئینی ابتدا درصحن ها به نمایش در می آیند وهنگام ورود به مسجد بسیاری از عناصر معماری و تزئینات وابسته به معماری یکجا مشاهده می شود.

مطالعه بیشتر