کامل ترین متن تحقیق طلاق و سهم زن از زندگی مشترک

کامل ترین متن تحقیق طلاق و سهم زن از زندگی مشترک
نوع فایل
WORD
حجم فایل
نویسنده
دسته بندی
2,900 تومان

توضیحات فایل:

کامل ترین متن تحقیق طلاق و سهم زن از زندگی مشترک

کاربران گرامی و دانش پژوهان ارجمند این فایل حاوی کامل ترین متن تحقیق طلاق و سهم زن از زندگی مشترک در قالب و ورد و در ۴۳ صفحه آماده دانلود شده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده مینمایید.در صورت تمایل می توانید این محصول را از فروشگاه خریداری و دانلود نمایید.

چکیده کامل ترین متن تحقیق طلاق و سهم زن از زندگی مشترک

بر اساس شرع و قانون، زوجین وظایف مشترکی در برابر هم دارند، امّا به طور غالب و به خصوص در جوامع اسلامی و ایرانی، زنان به ویژه زنان خانه‏دار تمام یا بخش اعظم فعالیّت­های خود را در منزل شوهر صرف می‏کنند. تا زمانی که زندگی مشترک ادامه دارد، مشکلی رخ نمی­دهد، اما همین که این زندگی دچار تزلزل شد و مسأله طلاق و جدایی مطرح گردید، وضع به گونه‏ای دیگر خواهد شد. بر اساس رژیم مالی حاکم بر زوجین در حقوق ما, تمام درآمدهای به دست آمده توسط هر یک از زوجین در این مدت، به خودشان اختصاص دارد ولی زن در مقابل فعالیت خود در منزل شوهر, از هر درآمدی بی‏نصیب مانده و دچار چالش جدّی می‏گردد. از این رو، مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال ۱۳۷۱ قانونی را در مورد اجرت‏المثل و نحله زن به تصویب رسانید که مقاله حاضر ضمن بررسی مبانی شرعی و ادله فقهی این دو نهاد، از جهت حقوقی آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار می­دهد و در پایان نیز اشاره‏ای کوتاه به پیامدهای اجتماعی آن دارد.

مقدمه

در بیشتر جوامع اسلامی از جمله ایران، کانون خانواده و حفظ و نگهداری و  گرمابخشی به آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و قرآن مجید این کانون  را محل سکون و آرامش معرفی می‏کند (اعراف: ۱۸۹). برای تحقق چنین فضایی,  اغلب زنان با خانه‏داری و کار در منزل شوهر، زمینه فعالیت­های مرد را در خارج از خانه فراهم می‏کنند؛ کارهایی همانند تهیه غذا و شستن لباس­های مرد، نظافت منزل شوهر و غیره که جزء وظایف شرعی و قانونی زن نیست .

مطالعه بیشتر