جامع ترین فایل حفاری جهت دار

جامع ترین فایل حفاری جهت دار
نوع فایل
pdf وppt
حجم فایل
نویسنده
دسته بندی
5,800 تومان

توضیحات فایل:

جامع ترین فایل حفاری جهت دار

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل فایل حفاری جهت دار را در دو بخش (پاورپوینت -پی دی اف ) تهیه و تدوین و آماده دانلود شده است. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید. پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد. پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه  نشوید. در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

تاریخچه:

حفاری جهت دار نوعی از حفاری است که در آن مسیر چاه بر اساس نقشه ای معین و از پیش طراحی شده، برای رسیدن به ناحیه هدف (Target Area) از حالت عمودی منحرف می شود. این نوع حفاری زمانی انجام می شود که بنابه دلایلی هدف نهایی از محلی که بر روی زمین شروع به حفاری می کنیم به صورت جانبی دارای فاصله باشد.

حفاری جهت دار برای اولین بار در سال “۱۹۲۹” با ساخت دستگاه های دقیق اندازه گیری زاویه چاه (inclination) مورد توجه قرار گرفت. در اوائل دهه “۱۹۳۰” اولین چاه جهت دار در خلیج هانتینگتون کالیفرنیا حفاری شد. به تدریج با توسعه میدان نفتی خلیج هانتینگتون و حفر دو حلقه چاه جهت دار دیگر، چاه هایی به دست آمد که میزان تولید بیشتری داشتند.

حفاری جهت دار تا سال “۱۹۳۴” طرفداران چندانی نداشت، تا این که در این سال یک چاه در کنرو (Conroe) تگزاس دچار فوران (Blow out) شد. در این هنگام پیشنهاد شد با حفر یک چاه جهت دار، برای برخورد با چاه اول و پمپ گل به درون آن، مانع از ادامه فوران شوند (well killing). با انجام موفقیت آمیز این پروژه، حفاری جهت دار به عنوان راه حلی برای مسائل دشوار و دستیابی به مخازن پیچیده از سوی شرکت های حفاری و نیز مشتری ها مورد استقبال قرار گرفت.

جامع ترین فایل حفاری جهت دار

امروزه ، باتوجه به بالا بودن هزینه های جاری برای تولید و استخراج نفت و گاز ، حفاری جهت دار به عنوان یک ضرورت جلوه می کند. می توان گفت مهم ترین خصوصیت این روش آن است که تولید کنندگان را در سراسر جهان قادر می سازد از مخازنی برداشت نمایند که برداشت از آن ها از نظر اقتصادی با هیچ روش دیگری امکان پذیر نیست.

مطالعه بیشتر