دانلود تحقیق درس جغرافیای جهانگردی ایران با موضوع استان گیلان، رشت

دانلود تحقیق درس جغرافیای جهانگردی ایران با موضوع استان گیلان، رشت
نوع فایل
ppt
حجم فایل
2mb
نویسنده
7,700 تومان

توضیحات فایل:

دانلود تحقیق درس جغرافیای جهانگردی ایران با موضوع استان گیلان، رشت

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل باکیفیت ترین تحقیق پاورپوینت درس جغرافیای جهانگردی ایران موضوع : استان گیلان، رشت می باشد که با فرمت ppt در ۳۳ اسلاید قابل ویرایش بهمراه تصاویر تهیه و تدوین گردیده است. امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید.پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد.پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید.در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

درباره استان گیلان

استان گیلان (به گیلکی: گیلان یا گیلؤن)، و از استان‌های شمالی ایران به مرکزیت کلانشهر رشت است. درباره نام گیلان و معانی واژه گیل، نظرات متفاوتی ابراز شده‌است. لغت نامه دهخدا ، واژه گیلان را برگرفته از «گیل»، به‌اضافه پسوند مکان «ان»، به معنای محل سکونت گیل‌ها دانسته و افزوده‌است که صورت این واژه در زبان پهلوی، گِلان (Gelan) ) و نزد یونانی ها گِلای Gelae) ) بوده‌ است
این استان، از شمال به دریای خزر و کشور آذربایجان ، که از طریق .آستارا با آن دارای مرز بین المللی است، از غرب به استان اردبیل از جنوب به استان زنجان و قزوین  و از شرق به استان مازندران محدود می‌شود. مساحت گیلان ۱۴٬۰۴۴ کیلومترمربع و جمعیت آن طبق سرشماری ۱۳۹۱، ۲٬۴۸۰٬۸۷۴ نفر است.

این استان به واحد جغرافیایی جنوب دریای خزر تعلق دارد و با استان اردبیل در غرب، مازندران در شرق، زنجان  در جنوب و کشور استقلال یافته آذربایجان  و دریای خزر در شمال هم مرز و همسایه است. رود سفید تمشک که بین چابکسر و رامسر جاری است،‌ آن را از استان مازندران جدا می کند.

بر اساس تقسیمات کشور سال ۱۳۷۵ این استان به مرکزیت رشت، ۱۲شهرستان، ۳۵شهر، ۳۰ بخش، ۹۹ دهستان و ۲۷۶۳ آبادی دارد. شهرستان های استان عبارتند از: آستارا،‌ آستانه اشرفیه، بندر انزلی، رشت، رودبار، رودسر، شفت،‌ صومعه‌سرا، طوالش،‌ فومن، لاهیجان و لنگرود.

استان گیلان، شهر رشت

شهر رشت در دوره پیش از اسلام و دست کم در دوره ساسانیان وجود داشته است .در زمانی که حکومت ساسانی رو به فروپاشی می رفت، حکمرانی مستقل این دیار را گیلان‌شاه می‌نامیدند. پس از غلبه مسلمانان بر ایران، اولین بار که نامی از رشت به میان آمد،‌ سال شصت و یک هجری قمری بود. در زمان صفویه به ویژه در دوره‌ شاه اسماعیل صفوی ، سرزمین گیلان به دو بخش :‌ بیه پس به مرکزیت رشت و بیه پیش به مرکزیت لاهیجان تقسیم می شد.

مطالعه بیشتر