جزوه اصول فقه دانشگاهی شب خیز 

جزوه اصول فقه دانشگاهی شب خیز 
نوع فایل
pdf
حجم فایل
1mb
نویسنده
دسته بندی
80,000 تومان 6,600 تومان

توضیحات فایل:

جزوه اصول فقه دانشگاهی شب خیز 

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل جزوه اصول فقه دانشگاهی شب خیز رشته حقوق و داوطلبان آزمون‌ وکالت منبع کتاب: اصول فقه دانشگاهی می باشد که با فرمت پی دی اف در ۴۳ صفحه با قابلیت سرچ و جستجو تهیه و تدوین گردیده است. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید. پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد. پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید. در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

دانلود جزوه اصول فقه دانشگاهی شب خیز :

جلسه اول
*اصول فقه ترکیبی از واژ ه ی اصول و فقه است
اصول : جمع مکسر اصل به معنی ریشه ، پایه ، اساس
فقه : به معنی درست فهمیدن درست درک کردن. یعنی توانمندی استنباط احکام شر عی به دانشی گفته میشود که به فهم عمیق و دقیق و در اصطلاح به دانشی گفته میشود که فقیه به وسیله آن احکام شرعی را به وسیله ادله تفصیلی بدست بیاورد و برمیگردد که تلاش فراوان داشته باشد به دانشی به حکم شرعی دقیق از روی ادله تفصیلی میباشد

اصول فقه:

به مجموعه قواعد و ضوابط و ابزارهایی که به فقیه در مسیر استنباط و استخراج احکام یاری میدهد اصول فقه گفته میشود. باید حکم درست را استخراج کند. به این دلیل به اصول فقه میگویند مبانی استنباط فقه حقوق اسلامی که برای استخراج ، فرمول الزم هست و مبنی میخواهد.

در اصول فقه ظهور کلام هر فرد حجت است یعنی اگر جمله ای گفته شد که در آن کلمه بود که دو الی سه معنا داشت و یک معنا پر رنگ بود معنای نزدیک را در نظر بگیریم و به دورتر فکر نکنیم.

موضوع علم اصول فقه

به دو دسته تقسیم میشوند:

اصولیون قدیم:

قبلا دانشمندان اصول فقه معتقد بودند که اصول همان ادلۀ اربعه است قرآن ، سنت ، اجماع ، احکام اما شهید صدر بر اساس حساب و کتاب و احتمالات ریاضی خیلی از مباحث احتمالات اصول فقه را نوشت و روش جدیدی را در کتاب هایش ایجاد کرد (ادله تفصیلی)

اصولیون جدید:

اصولیون جدید میگویند اصول فقه موضوع معینی ندارد و علومی است که هرچیزی که فقیه بتواند با استفاده از آن حکم شرعی و استنباطی را بدست آورد میشود موضوع اصول فقه میتواند کلمه عدد و یا کلام باشد صلاحیت دارد و بتواند برای استنباط حکم شرعی بکار رود

مطالعه بیشتر