no-img
فایل فولدر

پایان نامه حسابداری محیط زیست با فرمت word - فایل فولدر


فایل فولدر

ادامه مطلب

ZIP
پایان نامه حسابداری محیط زیست با فرمت word
zip
۱۳۹۶-۱۱-۱۱
47.8MB

پایان نامه حسابداری محیط زیست با فرمت word


Image result for ‫پایان نامه حسابداری سبز‬‎

شرح مختصر:

محصول مورد نظر شامل پایان نامه رشته حسابداری با عنوان حسابداری محیط زیست (حسابداری سبز) می باشد که در قالب فایل word با قابلیت ویرایش مشتمل بر ۴۶ صفحه تهیه و تدوین گردیده است.

بخشی از متن:

تعاریف

حسابداری محیط زیست (Environment Accounting – EA) یک نوع درک و شناخت فراسازمانی و فراگروهی از تحولات است که به نوعی ، به جوامع و محیط زیست انسان ها مربوط می شود.

در حال حاضر ، نگارش های مختلفی در مورد حسابداری محیط زیست (EA) وجود دارد . در حسابداری عملکردی ، حسابداری مرتبط با طبیعت و محیط زیست به عنوان یک شاخه مستقل از علم حسابداری در نظر گرفته می شود که فعالیت ها و کارکردهای آن ، فقط به مدیران و سرمایه گذاران مربوط می شود. در حسابداری عملکردی وظایف EA عبارتند از کاهش هزینه های محیطی و پنهان سازی هزینه های محیطی در بخش های هزینه ای خاص مانند هزینه سربار و جلوگیری از آگاهی یافتن مدیریت از وجود هزینه ها و درآمدهای مرتب با محیط زیست . اما حسابداری محیط زیست به دنبال شفاف سازی تمام عیار فعالیت های حسابداری در تمام ابعاد است و بر این اساس EA یعنی پیگیری و شناسایی هزینه ها و درآمدهای “سبز” محصولات و خدمات ارایه شده در حسابداری مدیریت چه در داخل سازمان و چه در قالب پاسخگویی در قبال جامعه و محیط زیست (پاسخگویی اجتماعی و اکولو‍یکی).

خوشبختانه ، حسابداری محیط زیست در کشورهای مختلف با استقبال عمومی و بین المللی مواجه شده و نمونه این امر را می توان در رواج گسترده استانداردهای ایزو ۱۴۰۰۰ مشاهده کرد.

در حسابداری محیط زیست از نوع “عملکردی ” گزارش های مرتبط با محیط زیست فقط یه سمع و نظر مدیران عالیرتبه سازمان می رسد، در حالی که در حسابداری محیط زیست از نوع “سبز” کوشش می شود تا به سهامداران “دیگر” یعنی به نسل های آینده ،حیوانات ، گیاهان ، میکروارگانیزم ها و تمام شهروندان اطلاع رسانی شود.

تاریخچه پروژه حسابداری محیط زیست

این پروژه در سال ۱۹۹۲ در آمریکا و در پاسخ به تقاضای گسترده سهامداران خارج از سازمان آغاز شد. این سهامداران خارج از سازمان آغاز شد. این سهامداران معتقد بودند که تا زمانی که هزینه های محیطی شرکت ها مشخص نشود و اهمیت والای فعالیت های مبارزه با آلودگی محیط زیست برای مدیران و تصمیم گیرندگان سازمانی روشن نشود، نمی توان امیدوار بود که مدیریت محیط زیست در صنعت ، جدی گرفته شود. بنابراین پس از سال ۱۹۹۵ استاندارد ایزو ۱۴۰۰۰ برای تشویش و ترغیب شرکت ها به رعایت سیاست های حسابداری محیط زیست به وجود آمد.

در اینجا بد نیست که اشاره ای گذرا هم به تفاوت های موجود بین حسابداری محیط زیست “عملکردی ” و حسابداری محیط زیست “سبز” بنماییم و از طریق بر مزایا و برتری های حسابداری محیط زیست سبز تاکید کنیم.

حسابداری محیط زیست ، یک نوع درک و شناخت فراسازمانی و فراگروهی از تحولاتی است که به نوعی به جوامع و محیط زیست انسانی مربوط می شود.

حسابداری محیط زیست سبز

اما این نوع حسابداری محیط زیست خواهان شفافیت و آشکار شدن مسایل زیست محیطی در فرایند حسابداری است. در این نوع EA کوشش می شود تا به سهامداران دیگر یعنی به نسل های آینده حیوانات ، گیاهان ، میکروارگانیزم ها و تمام شهروندان اطلاع رسانی شود (اندرو و کیدونیس ۱۹۹۶) . در اینجا صحبت از تجدید حیات چرخه های زنده حیوانات و گیاهان و به طور کلی حیات مجدد طبیعت به میان می آید.

مقدمه:

همگام با رشد اقتصادی فشار بر سیستم های طبیعی و منابع کره زمین شدت می گیرد. واقعیت تاسف بار این است که اقتصاد به رشد خود ادامه می دهد اما محیط زیست که اقتصاد به آن وابسته است رشد نمی کند. اگر چه نمایه های اقتصادی از قبیل سرمایه گذاری ، تولید و تجارب همه و همه مثبت نشان می دهند اما نمایه های اساسی شرایط زیست محیطی هر روز منفی تر می شوند. مثلاً جنگل ها کوچک تر می شوند، خاک ها فرسوده تر می شوند دمای هوا افزایش می یابد . همان گونه که رشد مداوم سرطان نهایتاً با از بین بردن میزبانش به انهدام سیستم حمایتی حیات خویش می انجامد اقتصاد جهانی نیز با رشد مداومش میزبانش محیط زیست را به آهستگی نابود می کند.

در جهان امروز برنامه ریزی اقتصادی در راستای اهداف توسعه امری است لازم و اجتناب ناپذیر . امروزه کشورهای پیشرفته محصول برنامه ریزی های دقیق و صحیح و کشورهای جهان سوم محصول بی برنامه گی شان را می دروند. خوشبختانه در تمام جهان ضرورت حفاظت از محیط زیست به صورت اصلی مسلم و انکار ناپذیر پذیرفته شده است.

 

۴,۰۰۰ تومان – خرید

 دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید