تحقیق در مورد تأثیر جهانی شدن اقتصاد بر محیط زیست در ایران

تحقیق در مورد تأثیر جهانی شدن اقتصاد بر محیط زیست در ایران
نوع فایل
WORD
حجم فایل
نویسنده
دسته بندی
18,900 تومان

توضیحات فایل

تحقیق درمورد تأثیر جهانی شدن اقتصاد بر محیط زیست در ایران

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل تحقیق تأثیر جهانی شدن اقتصاد بر محیط زیست در ایران در قالب ورد و با کیفیت عالی آماده دانلود شده است. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید. پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد که به مدت یک هفته در ایمیل شما فعال خواهد ماند. پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید. در زیر قسمتهایی از فصول ارائه شده در این فایل را مشاهده میکنید.

شرح مختصر تحقیق در مورد تأثیر جهانی شدن اقتصاد بر محیط زیست در ایران

این تحقیق با این پرسش آغاز می­شود که اثر تجارت بر محیط زیست کشورها در هر سطحی  از GDP به چه صورت است؟ بدین منظور، در این پایان نامه با استفاده از مبانی نظری موجود،اثر تجارت بر محیط زیست به دو اثر مستقیم و غیر مسقیم تقسیم شده و از این بعد به تحلیل فرضیه­ های موجود پرداخته شده است.

سپس با استفاده از داده­های سری زمانی ایران مدلی بین تجارت و محیط زیست برآورد گردیده و در پایان از طریق تجزیه اثرهای تکنیک، مقیاس و ترکیب به بررسی امکان شکل­ گیری منحنی زیست محیطی کوزنتس برای ایران پرداخته شده است.

سپس به دو فرضیه اصلی تحقیق:

۱- آیا جهانی شدن اقتصاد بر محیط زیست ایران اثر مثبت دارد

۲- آیا جهانی شدن اقتصاد باعث کاهش تاثیر منفی بنگاههای دولتی بر محیط زیست می­شود با استفاده از روش خودرگرسیون برداری (VAR) برای دوره زمانی ۱۳۴۷-۱۳۸۵ پاسخ داده شده است .

در این تحقیق هدف جمع آوری داده­ها برای دوره زمانی ۱۳۳۸-۱۳۸۵ بوده است. تنها به دلیل محدودیت داده­های دی­اکسید کربن و در دسترس بودن آن از سال ۱۳۴۷ به بعد، دوره زمانی این تحقیق سال­های ۱۳۴۷-۱۳۸۵ در نظر گرفته شده است.

یافته­ های این تحقیق نشان دادند که در ایران برخلاف کشورهای پیشرفته، فرضیه کوزنتس تایید نشده و شواهد بیانگر سازگاری فرضیه “رقابت برای کاهش هزینه” با ساختار اقتصاد ایران است.

همچنین در رابطه با تاثیر جهان شدن بر محیط زیست، این گونه می توان نظر داد که در کشور در حال توسعه ایران در کوتاه مدت و بلندمدت برآیند اثر شاخص های آزاد سازی تجاری، مقیاس، ترکیب و فناوری به گونه­ ای است که اثر شاخص آزاد­ساز ی تجاری و شاخص مقیاس اثر سایر شاخص ها را خنثی کرده و سبب افزایش آلودگی هوا می شود.

همان­طور که نتایج آزمون علیت گرنجر این تحقیق نشان داد، در ایران جهانی شدن و میزان فعالیت های زیست محیطی بنگاه های دولتی کاملا مستقل از هم هستند.

بنابراین نمی­توان پذیرفت که جهانی شدن اقتصاد باعث کاهش تاثیر منفی  بنگاههای دولتی بر محیط زیست می شود.

مطالعه بیشتر