پروتکل جلسات ذهن آگاهی

پروتکل جلسات ذهن آگاهی
نوع فایل
word
حجم فایل
نویسنده
5,000 تومان

توضیحات فایل:

پروتکل جلسات ذهن آگاهی

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل  پروتکل جلسات ذهن آگاهی در قالب ورد در ۷ صفحه و در هشت جلسه تنظیم شده و آماده دانلود شده است. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید. پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد. پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید.

Image result for ‫ذهن اگاهی‬‎

پروتکل جلسات ذهن  آگاهی

برای آموزش ذهن آگاهی در پژوهش حاضر از پروتکل تلفیقی مبتنی بر دو جریان عمده ذهن آکاهی یعنی کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی و شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی استفاده شده است. این پروتکل در پژوهشی توسط ون سون و همکاران (۲۰۱۱) مورد استفاده قرار گرفت و معتبر گزارش شد. در پژوهشی که در ایران توسط قاسمی جوبنه (۱۳۹۴) انجام شد، این پروتکل به فارسی ترجمه و مورد استفاده قرار گرَفت. شایان ذکر است که در ایران در پژوهش هایی مشابه که به بررسی اثربخشی آموزش ذهن آگاهی پرداخته اند، بیشتر از پروتکل شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی استفاده کرده اند.

در حالی که هدف اصلی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی پیشگیری از عود افسردگی است و در مطالعات متعدد اثربخشی آن در کاهش درماندگی های روانشناختی همچون افسردگی، اضطراب و استرس نشان داده شده است (قاسمی جوبنه، ۱۳۹۴).

پروتکل مربوطه در قالب فایل ورد در ۷ صفحه و در هشت جلسه تنظیم شده است و اهداف هر جلسه به ترتیب زیر است:

جلسه اول:معرفی شرکت کنندگان، ارائه توضیحاتی در مورد اعتیاد و تاثیر اعتیاد بر خانواده و اعضای آن، و بحث درباره فرسودگی زناشویی….

جلسه دوم: تمرین وارسی بدن، دعوت از شرکت کنندکان در ارتباط با صحبت درباره تجربه هایشان از تمرینات ذهن آگاهی…

جلسه سوم:تمرین کوتاه دیدن و یا شنیدن، مراقبه نشسته با تمرکز بر تنفس و حس های بدنی، فضای تنفس سه دقیقه ای، تمرین حرکات آگاهانه بدن.

جلسه چهارم: مراقبهنشسته باتوجه بهتنفس،بدن، صداها و افکار (به اصطلاح مراقبه نشسته با چهار مولفه اصلی)، بحث درباره استرس….

جلسه پنجم:تمرین مراقبه نشسته باتوجه بهتنفس،بدن، صداها، و افکار، بحث درباره اذعان و پذیرش واقعیت موقعیت حاضر همانطور که هست،…

جلسه ششم: فضای تنفس سه دقیقه ای، بحث درباره افکار ما اغلب محتوای اغلب واقعی نیست

جلسه هفتم: تمرین مراقبه نشسته و آگاهی باز (به هر چیزی که لحظه به لحظه وراد هشیاری می شود)، بحث درباره بهترین راه برای مراقبت از خود چیست…

جلسه هشتم:تمرین وارسی بدنی، بحث از آنچه تا کنون آموخته اید، استفاده کنید، ارزیابی آموزش، ارایه منابع بیشتر….

مطالعه بیشتر