دانلود فایل تاریخ سینمای ایران و جهان تالیف دکتر محمدرضا گل بهار با فرمت word

دانلود فایل تاریخ سینمای ایران و جهان تالیف دکتر محمدرضا گل بهار با فرمت word
نوع فایل
word
حجم فایل
1mb
نویسنده
دسته بندی
8,800 تومان

توضیحات فایل:

دانلود فایل تاریخ سینمای ایران و جهان تالیف دکتر محمدرضا گل بهار با فرمت word

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل کامل ترین جزوه درس تاریخ سینمای ایران و جهان تالیف دکتر محمدرضا گل بهار می باشد که با فرمت word در ۳۹ صفحه تهیه و تدوین گردیده است .امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید.پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد.پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید.در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

بخشی از متن جزوه تاریخ سینمای ایران و جهان تالیف دکتر محمدرضا گل بهار:

آغاز سینما در جهان

واژه سینما از کلمه یونانی kinema  به معنی حرکت، مشتق شده است.  پدیده­ای که اینک به نام سینما خوانده می­شود در تاریخ ۲۸ دسامبر ۱۸۹۵ با نمایش چند فیلم کوتاه از برادران لومیر در زیر زمین «گراند کافه» در بولوار کاپوسین شهر پاریس  پای به عرصه وجود نهاد. اما سینما را نباید حاصل و نتیجه یک اختراع واحد دانست ، بلکه یک حرکت پیچیده و مستمر است که وابسته به چهار عامل اصلی: هنر، تکنولوژی، اقتصاد و تماشاگر است.  در واقع تولد سینما نتیجه سالها و بلکه قرنها تجربه، اختراع و تفکر است.در این مسیر پر پیچ و خم، ده ها دانشمند، مخترع، سرمایه دار و هنرمند، تلاش های خستگی ناپذیری داشتند. پژوهش هایی که درباره ثبت تصویر متحرک بر روی فیلم و به حرکت در آوردن آن، بر روی پرده است.

تاریخ سینمای ایران و جهان تالیف دکتر محمدرضا گل بهار

به اعتقاد بسیاری از صاحب نظران، اولین نشانه های این حرکت عظیم که به عنوان بزرگترین اختراع قرن بیستم از آن یاد می شود، به قرن ها قبل بازمی گردد.

پوستر نمایش نخستین فیلم های سینما توسط برادران لومیر (۱۸۹۵)

برای مثال وقتی که «ابن هیثم بصری» دانشمند ایرانی مسلمان، در قرن چهارم هجری، مطالعات خود را در علم اپتیک آغاز کرد. او در دوران طلایی تحول و پیشرفت علم در جهان اسلام می زیست. وی تحقیقات خود را در چند کتابش که به زبان عربی نگاشته شده و هم اکنون قسمت هایی از آنها باقی است، به ثبت رسانده است. در این پژوهش ها، ابن هیثم، نحوه تابش و شکست نور و تشکیل سایه و تصویر را شرح می دهد.اگر منصفانه بنگریم، مطالعات او ایده تشکیل تصویر در اتاق تاریک را به خوبی ارائه می کند. اتاق تاریک در واقع، طرح اولیه شکل­گیری دوربین عکاسی  و دوربین فیلمبرداری است. البته اروپائیان این ایده را به « لئوناردو داوینچی» نقاش عصر رنسانس ایتالیا نسبت می دهند.

مطالعه بیشتر