دانلود جزوه نکات معماری ایران از دیدگاه استاد متدین با فرمت pdf

دانلود جزوه نکات معماری ایران از دیدگاه استاد متدین با فرمت pdf
نوع فایل
pdf
حجم فایل
3mb
نویسنده
دسته بندی
5,800 تومان

توضیحات فایل:

دانلود جزوه نکات معماری ایران از دیدگاه استاد متدین با فرمت pdf

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل جامع ترین جزوه نکات معماری ایران از دیدگاه استاد متدین با فرمت pdf در ۶۶ صفحه می باشد.امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید.پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد.پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید.در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

خصوصیات و شناسه های معماری دوران اسلامی ایران

۱٫ تالار ستوندار

حرکتهای اولیه و ابتدایی تالار ستوندار در معماری اورارتو شکل گرفت.
نوع حرفهای و قوی تالار ستوندار در معماری هخامنشی به وجود آمد. هخامنشیان معماری مادها را قدرت و قوام دادند.
تالار ستوندار تنها نوع بنای ایرانی است که جهت در آن اهمیت ندارد.
اهمیت تالار ستوندار, مامن و تشکل جمعی است.
کاخهای هخامنشی مادر ابنیه ۹ قسمتی برونگرا هستند. اگر گوشه های آن پخ باشد, مثمن بغدادی نامیده میشود, همانند کوشک هشت بهشت و عمارات کلاه فرنگی شیراز.
ساختار ۹ قسمتی درونگرا ابداع اورارتوهاست که در دروازه ملل پارسه مورد استفاده قرار گرفت.ساختار ۹ قسمتی درونگرای گنبددار مربوط به دوره ساسانی است و برای نخستین بار در قلعه دختر به کار رفت.

روند تکامل تالار ستوندار ایرانی:

اورارتوها, مادها و سپس هخامنشیان هستند.

تالار ستوندار تالاری است بسته مملو از ستون. ممکن است از یک یا دو طرف باز باشد. ماهیت این تالارها برای تجمع بوده است. دارای تیر تخت است. تالار ستوندار تنها جزء فضای ایرانی است که جهت در آن مهم نیست. بقیه بناها تمایل به جهت و تمرکز دارند. جهت برتری ندارد, پرسپکتیو از هر جهت یکسان است. در نتیجه هر کجا شاه باشد مهم است. غالبا تالارها مربع اند.

۲٫ستون آوند

مفصلی بین فضای باز و بسته با آسمانه تخت و ردیف ستون که از سه طرف باز است.

۳٫ ستاوند
ستون آوندی که تنها از یک طرف باز باشد.

ایوان

فضایی که از سه طرف بسته و یک طرف باز است و سقف آن حتما از نوع طاق و قوس بوده و کیفیتی واسط و سلسله مراتبی دارد. فرم ایوان از زمان اورارتوها بوده و ایوان بدون سقف در بناهای صخرهای بار تحمل نمیکند و در دل کوه کنده شده و نام ایوان نمیگیرد.

مطالعه بیشتر