دانلود جامع ترین پاورپوینت مبانی مهندسی نفت

دانلود جامع ترین پاورپوینت مبانی مهندسی نفت
نوع فایل
ppt
حجم فایل
4mb
نویسنده
11,900 تومان

توضیحات فایل:

دانلود جامع ترین پاورپوینت مبانی مهندسی نفت

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل جامع ترین پاورپوینت مبانی مهندسی نفت می باشد که با فرمت ppt با قابلیت ویرایش در ۱۰۱ اسلاید تهیه و تدوین گردیده است.  در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید. پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد. پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید. در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

فهرست جامع ترین پاورپوینت مبانی مهندسی نفت:

فصل اول – نحوه تشکیل مخزن نفت و گاز
فصل دوم – نحوه تولید از مخزن
فصل سوم- روشهای بهینه سازی تخلیه طبیعی مخزن
فصل چهارم- مدیریت مخازن
فصل پنجم- روند افت فشار مخزن و نیاز به روشهای ازدیاد برداشت

فصل اول

(نحوه تشکیل مخزن نفت و گاز)

شرایط لازم برای تشکیل مخزن نفت و گاز

از دیدگاه مهندسی نفت، مخزن را می توان یک لایه زمین شناسی که شامل نفت یا گاز قابل بازیافت است تعریف نمود. شروط لازم برای تشکیل مخزن نفتی:

الف- وجود سنگ منشأ یا مولد (Source Rock)

ب- وجود محیطی با شرایط لازم (سنگ مخزن متخلخل و  نفوذپذیر )

ج- تله هیدروکربوری (Hydrocarbon Trap)

د-پوش سنگ (Cap Rock)

الف- سنگ منشأ یا مولد (source Rock)

منشأ هیدروکربورها به یقین از مواد الی است. بقایای گیاهان و جانوران پس از نهشته شدن در کف حوضه های رسوبی و مدفون شدن به وسیله رسوبات اولیه و در معرض پاره ای از واکنشهای بیوژنیک به تدریج به مواد هیدروکربور تبدیل می شود.

هیدروکربورها در طبقات رسوبی غنی از مواد آلی تشکیل می شود.

پس از مدفون شدن مواد آلی در داخل رسوبات و تأمین ضخامت لازم از رسوبات جدید رویی با دخالت عوامل بیوژنیک و شیمیایی مولکولهای آلی به ملکولهای هیدروکربوری تبدیل می شود.

این تحولات در رسوبات و سنگهای مولد نفت (Source Rock)  انجام می گیرد.سنگ های مولد، سنگ مادر نیز نامیده می شوند. این نوع سنگها معمولا” از جنس شیل های سیاهرنگ است که به آنها شیل های آلی (organic Shale) هم می گویند.

مطالعه بیشتر