کتاب فلسفه فقه دکتر مبینی پیام نور pdf

کتاب فلسفه فقه دکتر مبینی پیام نور pdf
نوع فایل
pdf
حجم فایل
نویسنده
دسته بندی
۰ تومان

توضیحات فایل

کتاب فلسفه فقه دکتر مبینی پیام نور pdf

دانشجویان و کاربران گرامی ،کتاب فلسفه فقه یا کند و کاوی در اصول و مبانی علم فقه -دکتر حسن مبینی را از کتابفروشی های معتبر تهیه نمائید.

دانلود کتاب فلسفه فقه دکتر مبینی پیام نور

فلسفه فقه چیست؟

فلسفه به لحاظ لفظی کلمـه ای اسـت معـرّب از زبـان یونـانی کـه از واژهی فیلـو (طرفـدار) سـوفیا (دانش) به معنی طرفـدار دانـش ترکیـب شـده اسـت و از سـقراط بـه یادگـار مانـده اسـت او در برابـر سوفیست ( دانشمند) که به ئاسوفسط یان اطلاق میشد و از راه سفسطه و جدل و خطابه، طـرف خـود را مغلوب می ،کردند از سر تواضع خود را سوفیـ ست نخوانـد بلکـه طرفـدار دانـش (فیلوسـوفیا ) خوانـد و سپس به پاس از زحمات او و بـه دلیـل عظمـت او در تـاریخ اندیـشه ی بـشری ایـن واژه (فیلـو سـوفیا) مصطلح شد لکن در طی زمان از نظر معنی دچار تغییراتی شده است.

تعریف علم فقه :

فقه در لغت به معنی فهم دقیق است چنانکه در قرآن به همین معنی استعمال شده است. چنـان کـه در آیه زیربه همان معنی استعمال شده است. و نیز به معنی فهم عمیق در تمام مسائل دینی استعمال شده است: فلولا نفـر لهم قلوب لا یفقهون بها من کل فرق طه منهم ائفه لیتفقهو فی الدین لینذرو قومهم اذا رجعو الیهم لعللهم یحذرون.

در این آیه تفقه در دین به معنی فهم خوب در تمام مسائل دینی استعمال شـده اسـت . و در روایـات نیز به همین معنی امده است چنانکه در روایتی از امام باقر(ع) : آمده است الکمال کل الکمال التفقه فی الدین الصبر علی النائبه و التقدیر المعیشه، یعنی تمام کمال آدمی در سه چیز است : تفقه در دیـن (فهـم خوب و عمیق در دین) شکیبایی در ناگواری ها و اندازه گیری دخل و خرج زندگی.

مطالعه بیشتر

  راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.