تحقیق با عنوان نقش رنگ و مفاهیم آن در طول معماری ایرانی

تحقیق با عنوان نقش رنگ و مفاهیم آن در طول معماری ایرانی
نوع فایل
ppt
حجم فایل
12mb
نویسنده
دسته بندی
8,900 تومان

توضیحات فایل

کاربران گرامی ،محتوای این فایل باکیفیت ترین و جامع ترین تحقیق پاورپوینت درس معماری اسلامی ۲ با عنوان نقش رنگ و مفاهیم آن در طول معماری ایرانی می باشد که با فرمت ppt در ۳۳ اسلاید قابل ویرایش تهیه و تدوین گردیده است .امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند و مفید را از وب سایت سن فایل خریداری و دانلود نمایید.

 

بخشی از متن پاورپوینت نقش رنگ و مفاهیم آن در طول معماری ایرانی:

چکیده:

از آغاز پیدایش انسان، همواره رنگ دارای ارزش بوده و در هنر اسلامی نشان از علم معنا دارد، که با فرهنگ و عواطف بشر پیوند ناگسستنی دارد. رنگ ها بخش ضروری و اصلی هنر ایرانی، از جمله معماری می باشند. فرض در نظر گرفته شده این است که در پس هر رنگ رمز و رازی نهفته است و هر کدام معنی و مفهوم ویژه ای دارند. در معماری اسلامی هیچ رنگی بی دلیل در بنایی بکار برده نشده و هر رنگ جایگاه خود را دارد.

مقدمه:

در ایران باستان از خداوند به منزله روشنی بیکران و از رنگ به عنوان دختر نور شده است.

هم چنین رنگ ها نشانگر نیروهای خیر و شر بودند.

بررسی و درک مفهوم و جایگاه رنگ در معماری اسلامی و ما را تا شناخت زیبای عرفانی و معنوی آن رهنمون می سازد.

ترکیبات رنگی می تواند نشان دهنده ی قسمت اعظم نحوه ی تفکر و احساس و عمل شخص باشد که سرشت درونی اش در رنگ هایش انعکاس می یابد.

پاورپوینت با عنوان نقش رنگ و مفاهیم آن در طول معماری ایرانی

رنگ و معماری:

رنگ ها نیروها و انرژی های درخشنده ای هستند که روی ما اثر مثبت و منفی خواهند داشت.

رنگ دومین عنصر ذاتی هنر است که قبل از آنکه نموداری تزئینی باشد از هویت و حقیقت سخن میگوید. در سنت اسلامی، اساساً رنگ از دیدگاه مابعدالطبیعی در نظر گرفته می شود. علاوه بر این از دوران تاریخی صدر اسلام تاکنون ، رنگها عاملی برای بیان هویت اقوام و ملیتها، بوده از جمله:

  • سپاه جامگان
  • سرخ جامگان
  • سفید جامگان
  • قزلباش ها در زمان صفویه

مطالعه بیشتر