دانلود پاورپوینت درس نهم تاریخ هنر ایران

دانلود پاورپوینت درس نهم تاریخ هنر ایران
نوع فایل
ppt
حجم فایل
2mb
نویسنده
دسته بندی
5,500 تومان

توضیحات فایل:

دانلود پاورپوینت درس نهم تاریخ هنر ایران

دانشجویان ارجمند و کاربران گرامی محتوای این فایل شامل پاورپوینت درس نهم (هنر و تمدن ایران در سده چهارم تا ششم هجری) تاریخ هنر ایران می باشد که با فرمت ppt در ۲۲ اسلاید تهیه و تدوین گردیده است .امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند را از فروشگاه سایت خریداری و دانلود نمایید.پس از اتمام فرایند خرید لینک دانلود قابل مشاهده و دانلود میباشد و یک لینک دانلود هم به ایمیل شما ارسال خواهد شد.پس در هنگام خرید در نوشتن ایمیل خود دقت کامل را نمایید تا در دریافت فایل با مشکل مواجه نشوید.در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده میکنید.

هنر و تمدن ایران در دوران اسلامی 

سده های اول تا سوم هجری

سده های چهارم تا ششم هجری

سده های هفتم و هشتم هجری

درس نهم به هنر ایران در سده های چهارم تا ششم هجری می پردازد.

در این دوره از تاریخ حکومت های مختلفی بر ایران حکومت کردند، بابت همین ما شاهد هنرهای پراکنده در مناطق مختلف ایران هستیم. (فراموش نکنیم که در این دوره هم حکومتهای پراکنده ی داخل ایران تحت سلطه حکومت مرکزی عباسی بودند)

نکات  مهم در این دوره

  • بخاطر رقابت با حکومت مرکزی جهان اسلام (خلافت عباسی-به مرکزیت بغداد-) ایرانیان آثار بسیار زیاد با کیفیت بسیار زیاد تولید کردند.
  • همزمانی ادبیات فارسی و هنر اسلامی است. آثار بسیار بدیع زبان و ادبیات پارسی پدید آمدند.
  • هنرهای این دوره میراث دار سنت های کهن بجا مانده در خراسان و فارس است. (همانطور که قبلا توضیح دادم هنر هر دوره میراث دار هنر دوره ی قبلی خود است.)

سبک معماری سده های چهارم تا ششم هجری قمری را رازی مینامیم. سبک رازی دومین سبک معماری پس از اسلام در ایران می‌باشد. که اوج آن در دوره‌ی سلجوقی بوده است.چون اولین بناها در شهر ری (راز) احداث گردیده، به سبک رازی معروف است. از مهمترین تغییرات این سبک حذف فضای شبستانی و ستون‌های آن و احداث ایوان، گنبد با پلان چهار ایوانی می‌باشد.

مطالعه بیشتر